Igazság (szolgáltatás)?

Az igazságszolgáltatás intézményébe vetett hitünket mi más tudná megingatni, mint maga az igazságszolgáltatás. Azt gondoljuk, hogy az igazság mindig győz. De mi van akkor, ha pont az igazságszolgáltatás forral bosszút ellenünk?
Ebben a megtörtént esetben az igazság mégis győzött. (Sajnos nem mindig van ez így.) De milyen áron?



Megtörtént eset. Egy fiatal házaspár meggyilkolásának ügyében két harmincas férfit letartóztattak. Se bizonyíték, se indíték, de ez nem jelenthetett akadályt, ha mindenképp bűnbakot keresett a rendőrség. A fiatal párt befeketítették mondvacsinált kábítószeres ügyletekkel, és erre építették a váratlan gyilkosság tényét is.
A semmiből felbukkant két tanú, akik hasonlóképp írták le a gyilkosságot, ráadásul olyan tényt állított az egyik, amit csak a rendőrség tudhatott. Ennek alapján már biztosra vették, hogy a két férfi követte el a gyilkosságokat. De mi is az indíték? Azt állították, hogy tartozott a házaspár a két férfinak, és azok bosszút álltak rajtuk.

A két férfit elítélték kettős gyilkosságért. Az egyik életfogytiglant kapott, a másik halálbüntetést. Folyamatos fellebbezésekkel bombázták a bíróságot, amiket sorra visszautasítottak.

Az igazságszolgáltatás emberei között akadnak még olyanok, akiket az igazság érdekel, és nem a politika. A nyomozás újrakezdése során kiderült, hogy a vádat képviselő ügyész jócskán benne forgott kábítószeres ügyletekben. Az ügynököt -aki újra felforgatta az esetet- hirtelen áthelyezték, de ennek ellenére kitartóan folytatta tovább a nyomozást.

Az egyik tanú menet közben visszavonta vallomását, és bevallotta, hogy a rendőrség kényszerítette, mert különben az egész gyilkosságot a nyakába varrták volna. A tanúvallomásért még pénzt is kapott. Ugyan így a másik tanú. Őt is megvesztegették jócskán, megtömték a zsebeit, és megmondták neki, hogy mit kell mondania.

Az ügyet újratárgyalták. A halálraítéltnek visszavonták az ítéletét. A másik férfi - mivel életfogytiglant kapott - tovább töltötte ártatlan bebörtönzését, mert az életfogytiglannál nincs fellebbezésnek helye.

A kiszabadult halálraítélt összesen 17 évet töltött börtönben, ebből 14 évet a halálsoron. A másik férfit pár évre rá kihozták a börtönből, ő 21 évet töltött rabságban.

A rendőrséget és az államügyészt feljelentették. "Természetesen" a rendőrség még most is tiltakozik. Azt állítják, hogy ők nem hibáztak, és nem korrumpálódtak. (Valamiért nem csodálkozom ezen.)

Az ügy azóta sem oldódott meg. A gyilkosok a mai napig nem kerültek elő, és ahogy elnézem, nem is fognak.